Fatma Yıldız | Ben kimim
15319
page-template-default,page,page-id-15319,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Ben kimim

Türkiye’de “Yetişkin Eğitimi (Androgoji)” üzerine akademik öğretim veren tek kurum olan Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Eğitim İletişimi ve Planlaması bölümünden 2001 yılında mezun oldum.

 

Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Halk Eğitimi yüksek lisansı bölümü derslerine devam ederek pedagojik formasyon ve Halk Eğitimi stajını ve “Davranış Odaklı Güvenlik Yönetimi” konulu yüksek lisans tezimi tamamladım. Bu süreçte aynı anda Artı Sağlık Çevre Kalite Danışmanlık şirketinde Eğitim Koordinatörü olarak çalışmaya devam ettim. Tekstilden inşaata, otomotivden demir çelik endüstrisine kadar çeşitli sektörlerdeki firmalarda mevcut durum değerlendirmesi, eğitim ihtiyaç analizi çalışmaları yürüterek, iş sağlığı ve güvenliği, davranış odaklı güvenlik yönetimi, eğitici eğitimi  konularında firmaya özel eğitimler hazırlanması, sunulması ve değerlendirmesi çalışmalarında yer aldım. Bu süreçte Çağdaş Drama Derneği’nin “Yaratıcı Drama Liderliği” sertifika programına katılarak 6 kuru tamamladım ve aldığım bu formasyonu eğitimlerimde kullandım.

 

Ardından Yordam insan kaynakları yönetim danışmanlığı firmasında 4 yıl boyunca insan kaynaklarının tüm fonksiyonlarıyla ilgili projelerde görev aldım. Vodafone Türkiye’nin İnsan Kaynakları Yapılanmasında “Performans Diyaloğu” projesi bunlardan bir tanesidir.

 

Ardından, sektörünün lider firması Sütaş’ta 5 yıl Eğitim ve Gelişim Departmanını yönettim. Bu süreç içerisinde; yetenek yönetimi, uzman gelişim programı, tanıma takdir sistemi, performans yönetim sistemi, Ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi, kariyer yönetimi kurgusu, iç satış eğitimlerinin hazırlanması, iç eğitmen yetiştirilmesi, satış eğitimleri projesi, sosyal aktivite grubu yönetimi gibi çok çeşitli konuları yöneterek deneyim kazandım. Tüm fabrika ve bölgelerde İnsan Kaynakları yapılanmasını yönetilmesine ve denetlenmesine destek oldum.

 

Ardından E-nocta’da “Proje Müdürü” olarak görev alarak, kurumların elektronik öğrenme ihtiyaçlarına yönelik içerik, tasarım ve projeler geliştirdim, yönettim.

 

2012 yılında NBS Akademi’nin kurucuları arasında yer alarak 3,5 yıl Genel Müdürlük görevini yürüttüm. Bu sırada, yaklaşık 50 bağımsız eğitim danışmanının eğitim içeriklerinin revizyonu, NBS Akademi değerleri çerçevesinde yeniden konumlandırılmasını sağladım. Şirketin; satış, pazarlama ve finans operasyonlarını yöneterek başarılı olmasını sağladım.

 

2015 yılında, Bilgi Üniversitesi Endüstriyel Psikoloji yüksek lisansının alt yapı modülünü tamamladım.

 

(ICF)International Coach Federation tarafından akredite edilen Denge Merkezi – Erickson International School’dan aldığım eğitimler ve sertifikalar aşağıdadır.

 

•   Advance of Spirit – Sertifika No: ECIC – 0120603

•   NLP Master Practitioner – Sertifika No: ECIC 0117171

•   Professional Coach ACSTH – Sertifika No: 2035027PC

•   NLP Practitioner – Sertifika No:  2031518NLPP

•   High Performance Team Coaching – Sertifika No: Lisans 2024383HPTC

•   Family Coaching – Sertifika No: 2031348FC

•   The Nine Habits of Whole Brain Thinking – Sertifika No:  2031372F2L

•   4 Quadrant Quantum Thinking – Sertifika No:  2023617 – 4QQT

•   The Art & Science Coaching – Sertifika No: 2035027PC

 

Ayrıca, ODYSSEY DANIŞILAN DANIŞMAN (OCC) (42 CCE) unvanına sahip olmakla birlikte İş Kavramları aracılığıyla TTI Success Insights Türkiye Distribütörüyüm. Trimetrix HD Analist, Profesyonel Duygusal Zeka (EQ) ve Profesyonel İş Yeri Stresi (SQ) Analist sertifikalarına sahibim. Çalışanların gelişim süreçlerinde bu ölçme araçlarından yararlanıyorum. Tabii ki insan potansiyelinin sonsuz olduğu düşüncesinden hareketle, sınırlamadan, kısıtlamadan ve etiketlemeden…

 

Geçmişte aldığım ve zaman zaman kurumlardan gelen isteklerle kullandığım 16 PF Kişilik Envanteri uzmanlığım da vardır.

 

Hayat her zaman yükselerek gitmiyor. Bir anda elinizde olmayan nedenlerden dolayı bir düşüş yaşayabiliyorsunuz. Hayatımın en önemli dönüm noktalarından bir tanesi, 2007 yılında kolon kanseri olmamdır. 9 aylık yoğun bir tedavinin (3 ameliyat, 18 kür kemoterapi, 25 seans radyoterapi) ardından yeniden sağlığına kavuştum. Sağlığıma kavuşma süresi içerisinde, Norbekov sistemiyle ilgilendim ve doktorları şaşırtacak bir hikaye yazdım. Tedavimin ardından, Moskova Norbekov Enstitüsü tarafından 1 yıllık eğitmenlik programına katılarak “Aktif İyileşme, Kendini Yenileme 1. Seviye” eğitmenlik sertifikasını aldım. Bu dönemdeki mücadelemi, kazandığım yaşam enerjisi ve alışkanlıklarımı çeşitli seminerler ve eğitimlerde paylaşmaya devam ediyorum. European Mentoring and Coaching Council’in hazırladığı 1. Positive Psychology Talks etkinliğinde hikayemle konuşmacı olarak yer aldım. (2016)

 

 

TEGEP (Türkiye Eğitim ve Gelişim Platformu Derneği) bünyesinde eğitim uzmanı yetiştirme programında Eğitmenlik ve “Türkiye’nin Eğitim ve Gelişim Ödülleri”projesinde jüri üyeliği yapmaktayım. Ayrıca, Yeni dönem TEGEP yönetim kurulu üyesiyim. (yedek üye)

 

Peryön, Tegep, EMCC ve Çağdaş Drama Derneği üyesiyim. Fotoğraf, müzik ve resim konularında çalışmalar yapıyorum. İnsanlığa, insanın gelişimine daha fazla nasıl katkı sağlayabilirim düşüncesinden hareketle sosyal sorumluluk projelerinde yer almaya çalışıyorum. Koruncuk Vakfı elçisiyim. İstanbul Modern dahil farklı atölye/müze ve kurumlarda taş boyama atölyesi yürüttüm. Cosmopolitan Kasım 2014 sayısında kariyer ve başarı sayfalarında röportajım yer almaktadır. Çeşitli sektörel dergilerde yazılar yazmaktayım.

 

Şirketlerin başarılı olmalarında yöneticilerin ve liderlerin çok büyük payları var. İnsan Kaynağının doğru seçilmesi ve yönetilmesi, geliştirilmesi konusunda üst düzey yöneticilere İk ve yönetim danışmanlığı vermekteyim. Yönetici ve Lider Gelişimi süreçlerine yönelik programlar yürütmekteyim.

 

Yönetici ve Lider Geliştirme programlarımın yanı sıra; Güçlü İletişim, Hayat Bize Güzel, Stressiz Hayatın Şifresi, İş ve Özel Yaşam Dengesi, Yaratıcı Drama ile İletişim ve Takım Çalışması, Herkes Yaratıcı Olabilir, Eğitimcinin Eğitimi, Eğitimleri Canlandırmanın Yolları, Sunum Teknikleri, Pozitif Performans koçluğu konularında kurumlara eğitim ve seminerler vermekteyim.

 

Koçluk ve mentorluk yapmaktayım. Kariyer, yönetici ve lider koçluğu ayrıca takım koçluğu çalışmalarımın arasında daha ön planda yer almaktadır.

 

Seyahat etmeyi, fotoğraf çekmeyi, kitap okumayı ve taş boyamayı çok seviyorum. Minik bir markaya dönüşen fa_lapi sayfamla dünyayı daha renkli bir yere dönüştürmeye çalışıyorum.

www.falapi.com

Sertifikalarım