Fatma Yıldız | Koçluk
2
page-template-default,page,page-id-2,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Koçluk

Uzun yıllar eğitim sektöründe çalışmış olmamın getirdiği bilgi ve beceriler, uluslararası standartlarda kabul gören bir koçluk eğitiminden geçmiş olmam, uzun yıllar yöneticilik yapmam, NLP’yi bilmem, yaratıcı dramayı bilmem, kanser gibi zorlu bir süreci atlatmış olmam, kendimi hala bir öğrenci görmem ve sürekli yeni bilgilerle donatıyor olmam ve daha birçok nedenden dolayı ihtiyacı olana yardım edebilmek benim için bir vazgeçilmez bir süreç.

 

İşte, “Koçluk” bu sürecin en güzel başlığı.

 

Koçluk, yaşamın tamamına yönelik olmakla birlikte deneyimlerim beni daha çok yönetici ve lider koçluğuna, kariyer koçluğuna ve takım koçluğuna yaklaştırdı.

 

Koçluk, psikolojik terapi ya da tedavi değildir. Olumlu sonuçları vardır ama terapiden farklıdır. Derin düşünme sürecidir.

Kararsızlık yaşıyor olabilirsiniz,

Kaybolmuş hissediyor olabilirsiniz.

Hayat amacınızı bilmiyor olabilirsiniz.

Ekibinize nasıl davranacağınızı bilmiyor olabilirsiniz.

Kafanızda sizi rahatsız eden bir sürü soru olabilir.

Kariyerinizde bundan sonra ne yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz.

İş hedeflerinizi yetkinliklerinizle uyumlu belirleyememiş olabilirsiniz.

İşinizden tatmin duymayı geliştirememiş olabilirsiniz.

Üst ya da astlarınızla iletişim içinde olamayabilirsiniz.

 

Bu soruların cevabını size vermeyeceğim. Ama cevapların sizde olduğundan eminim. Cevapları, güzel bir yolculukla size bulduracağım. Sizin kendinizi daha iyi tanıma yolculuğu bu. İçinizdeki iyiyi, güzeli, potansiyeli farketme yolculuğu.

Koçluk seansında pozitif ifadeler kullanılır. Koçluk seansına getirdiğiniz soruna 360 derece farklı açılardan bakmanız sağlanır.  Seans, derin düşünme sürecine dönüşür. Muazzam bir uyum yaşanır. Ölçekler kullanılır. Varmak istediğiniz nokta netleşir. Eylem adımları çıkar. Varsa zihinsel duvarlar itilir. Mucize sorular vardır ki, işte hayat değiştirir.

 

 

Okuduğum okulun adını aldığı Milton Erickson çok özel biri benim için. Hikayesi için lütfen Blog bölümünde yazdığım yazıya bir göz gezdirin.

 

Erikson Presiplerine göre “Her insan tam ve bütündür.” Bu çok özel ve derin bir anlam içeren güçlü bir ifadedir.

Koçluk alanlar ne dediler?